Hikayemiz, yıllar önce ailesinden koparılmış ve bambaşka bir yaşama mecbur bırakılmış küçük Ömer’in, ablası bildiği Meryem’le hayata tutunma çabasını konu almaktadır.

Ancak Ömer’in öz babasıyla karşılaşması sonucu kartlar yeniden dağıtılacak hiç kimsenin hayatı eskisi gibi olmayacaktır.

Yüreğinize konacak Yaralı Kuşlar uçmaya başlıyor…

Hazır mısınız?

Karakterler

Meryem Çelik (Gizem Arıkan)

Meryem yıllarca hem çalışıp hem okumuş en sonunda kardeşi Ömer’in bakıma ihtiyacı olduğu için okulunu bırakıp sadece çalışmak zorunda kalmıştır. Ne iş bulsa yapar Meryem. Onun için önemli olan kardeşinin mutluluğudur. Tok gözlü bir kızdır. Yükseklerde gözü yoktur. Azıcık aşım olsun ama huzurum olsun der. Annesi vefat etmiştir. Babası Durmuş’un hapisten çıkmasıyla her şey değişecektir Meryem ve kardeşi Ömer için… Ve daha önce sadece adını duyduğunu ama hiç geçmediği bir kapı açılacaktır önünde. Meryem hem kardeşi hem de aşk için yanacaktır.

Ömer Çelik (Emre Mete Sönmez)

Ömer ablası Meryem ile birlikte fakir ama mutlu bir hayat yaşayan akıllı mı akıllı tatlı mı tatlı bir çocuktur. Babaları Durmuş’un hapiste olduğu zamanlarda ablası ona adeta bir anne gibi bakmıştır. Bu sebeple de aralarında çok güçlü bir bağ vardır. Birbirleri için yapamayacakları şey yoktur. Babaları Durmuş’un hapisten çıkmasıyla birlikte huzurlu giden yaşamları alt üst olur. Durmuş Ömer üzerinden para kazanmayı deneyecektir. Bu hamlesi ise hayatlarının gidişatını değiştirecektir. Ömer’in geçmişindeki sır karşısına çıkacak, eski yaralarına yenileri eklenip hayat onu sınayacaktır.

Levent Metehanoğlu (Ali Yasin Özegemen)

Levent geçmişte iş hayatında büyük başarılar tatmış, ailesinden yadigar şirketi başarıyla yönetmiş bir adamdır. Sonrasında büyük bir trajedi yaşar. Aynı gün eşi Rana ölür, oğlu Efe ise kaybolur. Efe’nin de öldüğüne inanılır. Ne kadar aranırsa aransın ondan bir iz bulunamamıştır. Bu da Levent’i yaşamaya küstürmüştür. Ne onlarla yaşadığı şehirde ne de evinde duramamış her şeyi terk etmiştir. Bir sebebi kalmamıştır yaşamak için… Kısa bir ziyaret için geri döndüğünde hayat ona bir sürpriz yapacak kader ağlarını örecektir. Yıllardır aradığı, yaralı yüreğinde sakladığı acısı karşısına çıkacak, kapandı dediği aşk defteri açılacaktır.

Ulviye Metehanoğlu (Ayşe İnci)

Ulviye görmüş geçirmiş görgülü bir kadındır. Evlatlarını çok sever. Onların iyiliği için mutluluğu için yapamayacağı şey yoktur. Zengin olmasına rağmen bununla hava atmayan bunu taşıyabilen biridir. Birçok dernekte ve yardım kuruluşunda özellikle çocuklara yardım eder. Küçük oğlu Levent’in yaşadığı travma onun hayatını da derinden etkilemiştir. Tam torun sevip çocuklarının mürüvvetine sevineceği zaman büyük bir acı yaşamıştır. Levent’in çekip gitmesi ise vurucu darbe olmuştur onun için… Bu sebeple onun temelli kalması için minik bir kıvılcım gördüğünde adım atmaktan çekinmeyecek oğlunu yanında tutmak için her şeyi yapacaktır.

Tekin Avcı (Özgür Özberk)

Dış görüntüsü ve adıyla bağdaşmayan kirli bir hayatın kurucularındandır Tekin. Küçücük çocukları dilendiren, onlara hırsızlık yaptıran çetenin başında, rahat bir hayat sürmektedir. Bakıldığında, düzgün bir fiziği ve temiz bir görüntüsü vardır. Üzerinden çıkarmadığı takım elbiseleri, jilet görüntüsüyle gezer etrafta. Kötülük onun için bir yaşam biçimidir. Meryem’i gördüğünde onu fiziksel olarak beğenir ama en çok da kendisine diklenebilmesinden etkilenir. Meryem’e karşı olan ilgisi zamanla saplantılı bir hal alacak onu elde etmek için her şeyi yapacaktır. Önüne çıkan ne varsa yakıp yıkmaktan korkmayacaktır.

Hülya Metehanoğlu (Elif Erol)

Hülya fakir bir hayattan gelmiştir. Ancak gözü yükseklerdedir. Zorlu bir yaşam mücadelesi vermiş hırsları doğrultusunda zengin olmayı başarmıştır. Bunu Bahadır’a borçludur. Onunla evlenerek sonunda arzularına kavuşmuş hep istediği o hayatın içinde bulmuştur kendini… Sonunda her şeye sahip olmuştur. Paraya, güce… Ancak sonu gelmeyen hırsları geçmişte onun elini kirletmesine sebep olmuştur. Tam her şey onun için iyi giderken mazinin hayaleti peşine düşecek, kartlar yeniden dağıtılacak ve kıskançlığının, doyumsuzluğunun bedelini ödememek için her şeyi yapacaktır.

Bahadır Metehanoğlu (Utku Çorbacı)

Bahadır karısına neredeyse taparcasına aşık bir adamdır. Onu gördüğü andan itibaren onun yörüngesine girmiş o ne derse yapan biri konumuna geçmiştir. İlişkilerinde sözü geçen, lafı dinlenen kişi Hülya’dır. Bahadır’sa onun komutası altındadır adeta… Karısını çok sevdiği için gözü kör olmuş, onun pek çok kötü huyunu görememiştir. Tabii bunda Hülya’nın numaracı kişiliğinin, her şeyi örtülü gizli saman altından su yürüterek yapmasının da etkisi olmuştur. Ancak sırlar ortaya çıktığında Bahadır da en büyük sınavı verecektir. Sevgisi her şeyi affetmeye yetecek midir?

Melis Saraç (Cemre Melis Çınar)

Melis hırslı bir kızdır. Bir şeyi istediğinde almaya hep alışmıştır. Ablası Hülya’nın zengin bir evlilik yapması sonucu onun yaşamı kolaylaşmıştır. Bu sayede iyi okullarda okumuş, iyi eğitimler almıştır. Hülya’ya göre çok daha donanımlıdır ve sonradan görme biri değildir. Varlığı üzerinde iyi bir etiket gibi taşımayı bilir. Eskiden beri Levent’e takıntılıdır. Levent Rana ile evlendiğinde daha fazla buralarda kalamamış yurt dışına gitmiştir. Ancak döndüğünü öğrendikten sonra o da geri gelecek ve bu sefer Levent’i kimseye kaptırmamak için yapamayacağı şey olmayacaktır. Bedeli ne olursa olsun Levent onun olmalıdır.

Cemil Başar (Emre Çaltılı)

Cemil, Levent’in en yakın arkadaşıdır. Levent kadar varlıklı bir aileden gelmez. Ama çok çalışarak iyi okullarda okumuş, iyi burslar almış ve iş hayatında yükselmeyi başarmıştır. Levent’in yaşadığı trajedi onu da çok üzmüştür. Bir nevi o da en yakın arkadaşını kaybetmiştir. Levent’in gidişi hayatlarında pek çok şeyi değiştirmiştir. Ancak geri döndüğünü duyduğunda yine arkadaşının yanına yer alır ve onun iyiliği için her şeyi yapar. Aşkla dalga geçen asla aşk tuzağına düşmeyeceğini söyleyen Cemil’i ise bir oyun beklemektedir. Sonunda kaybeden ya da kazananın olmadığı aşk oyunu…

Durmuş Çelik (Hasan Ballıktaş)

Durmuş nerede kendisinin çıkarına bir durum var orada biten bir adamdır. Dini imanı paradır. Rahat bir yaşam sürmek, ense yapmak, hiç çabalamadan gelir elde etmek peşindedir. Hapisten çıktığında bunu tezgahlayabilmek için oğlunu kullanmaktan geri kalmaz. Zaten öz oğlum değil diye düşünür. Ancak Meryem’le Ömer’in arasındaki derin bağ Durmuş’un işini zorlaştıracaktır. Geçmişinde saklı sırlar ise zamanı geldiğinde ortaya çıkacak, Durmuş da her zaman ki gibi kendini kurtarmanın, parayı götürmenin planlarını yapacaktır.

Neriman Çelik (Canan Karanlık)

Neriman Durmuş’un ablasıdır. Aynı zamanda Tekin’in kurduğu sistemde çocuklara yani kuşlara bakan, güya göz kulak olan kişidir. Onları sadece birer para makinası olarak görür. Çocuklar o gün iyi para getirirse bir sıkıntı yoktur ama işler kesatsa yemek bile vermez onlara. Gözü paradan başka bir şey görmez. Aynı zamanda da cimridir. Parayı harcamak için değil biriktirmek, saklamak için sever. İçinde sevgi barındırmayan sadece kendi çıkarlarını düşünen bir kadındır.

Doğan Uzun (Sezgin Irmak)

Doğan’ın çocukluğu ve gençliği sokaklarda geçmiştir. Tekin’in sağ koludur. O ne derse yapar. Onun sözünün üstüne pek söz söylemez. Kendisi de sokaklarda büyüdüğünden bu sistemin içinde olmaktan rahatsız olmaz. Ayşe’yi eskiden beri tek taraflı sevmektedir. Ancak Ayşe ona yüz vermez. Yine de bu Doğan’ı durdurmaz. Kızı sevmeye devam eder o istemese bile… Ayşe’nin hayatına başka birinin girme ihtimali olduğunda ise çıldırır Doğan. Ayşe onundur ve öyle de kalacaktır. Bunun için yapmayacağı şey yoktur.

Ayşe Kılıç (Tuğba Tutuğ)

Ayşe iyi kalpli bir kızdır. Annesi ile birlikte yalnız bir hayatları olmuş birbirlerine tutunup bir hayat inşa etmişlerdir. Meryem’in en yakın arkadaşıdır. Aynı mahallede otururlar. Birlikte büyümüşlerdir. Yeni başladığı iş ise onun önünde pek çok kapı açacak daha önce ömründe tatmadığı duyguları tatmasını sağlayacaktır. Meryem’in ise her daim yanında olacak arkadaşı için elinden geleni yapacaktır.

Safiye Kılıç (Emek Büyükçelik Uyar)

Safiye kızı Ayşe’yi çok önemser. Dünya bir yana evladı bir yanadır. Gözünden bile sakınır. O iyi olsun, iyi bir eğitim alsın, kendini kurtarsın diye çok çalışmıştır. Dikiş dikerek evladını büyütmüş haram lokma yedirmemiştir. Meryem’i ve Ömer’i de çok sever. Anneleri erkenden öldüğünden babaları da hapiste olduğundan onlar üzerinde emeği çoktur. Onların da huzurlu mutlu olmalarını ister. İyi kalpli, çalışkan bir kadındır.

Aysel Özer (Nuray Erkol)

Aysel, Ulviyelerin konağında yıllardır çalışan emektar hizmetlileridir. Yıllar önce küçücük çocuğuyla kimsesiz kaldıklarında Ulviye onu konağa almıştır. Hem kalacak bir yer hem de iş vermiştir. Bu sebeple gönülden bağlıdır Metehanoğlu ailesine. Çocukları da kendi evlatları gibi sever. Çalışkan, iyi kalpli, azla yetinmeyi bilen bir kadındır. Onun sınavı da kızı Aslı ile olacaktır.

Aslı Özer (Ceren Yavuz)

Aslı gözü yükseklerde bir kızdır. Metehanoğlu ailesinde hizmetçi olmak onun için yeterli değildir. Annesi Aysel gibi olmak istemez. Aklı fikri zengin olmakta ve bunun yolunu bulmaktadır. İyi elbiselerin, iyi takıların, daha lüks bir yaşamın hayalini kurar. Bunun için yapmayacağı şey yoktur. Hülya’nın konaktaki gözü kulağıdır. Yükselmek için her şeyi yapabilir. Kendi çıkarları için bir başkasını zor duruma sokmak, iftira atmak onun için önemli değildir. Hırsları için yaşar.

Yaşar Kaya (Ozan Turan)

Yaşar, Metehanoğlu ailesinin çalışanlarından biridir. Şoförlük yapar. Yıllardır aile ile çalıştığından sevilir. Kendi halinde biridir. Denileni yapan güvenilir bir yapısı vardır. Sadakat konusunda özü sözü birdir. Konaktakileri kendi ailesi gibi sever. Gözü yükseklerde değildir. Haline şükreden, elindekiyle yetinen biridir. Tam bir görev adamıdır.

Çita (Mert Ateş)

Çita, Neriman’ın yanındaki pek çok çocuk gibi zorlu bir hayat yaşamıştır. O da sonunda Tekin’in ağına takılmıştır. Neriman’ın kontrolünde barakada diğer çocuklarla beraber yaşar. Çok hızlı koşabildiği için bu adı almıştır. Hızlı koşması ona birçok konuda avantaj sağlar. Kafası da zehir gibidir. Arkadaşlarını çok önemser. Onları ailesi gibi görür. Onlar için yapamayacağı şey yoktur.

Çamur (Erdem Eren Ayaz)

Çamur adını boşuna almamıştır. Neriman’ın yanındaki diğer çocuklardan birkaç yaş büyüktür. Ve bu büyüklüğünü de kullanır. Kendini onlardan daha yukarıda görür ve kendisinin istediklerini yapmalarını bekler. Sevilmek belki de daha fazla ilgi görmek için Neriman’a yaranmaya çalışır. O ne derse yapar. Gerekirse diğer çocukları gammazlar, onların sırlarını Neriman’a aktarır. Kuşların kendi içlerinde ona dikkat etmeleri gerekir. Adı gibidir çünkü. Ona dokunanda da onun dokunduğunda da izi kalır.

Minik (Sayid Ege Yıldırım)

Minik, Tekin’in ağına yakalanan ve Neriman’ın baktığı, çalıştırdığı çocuklardan birisidir. Cüssesi küçük olduğundan bu lakap takılmıştır ona. Zaten kuşların arasında kimse gerçek adını kullanmaz. Oraya geldikten sonra onlara bir ad konur ve o şekilde anılırlar. Her ne kadar başlarına gelecek şeylerden korkup Neriman ve Tekin’in dediklerini yapsalar da çocukların kendi aralarında birbirlerine bağlılıkları güçlüdür. Minik de yeri geldiğinde bunu kanıtlayacaktır.

Dilsiz (Ada Çapa)

Dilsiz, yaşadığı bir travma sonucunda konuşamaz hale gelmiş bir kız çocuğudur. Ancak dışarıdan bakanlar onun bir kız olduğunu anlamazlar. Erkeklerin arasında erkek gibi giyinir. Çok akıllı bir kızdır. Konuşmadığından iyi bir dinleyicidir ve gözlemcidir. Sessizliğini kendi yararına kullanır. Resim yapmayı çok sever. Sözle anlatamadıklarını, dökemediği içini kağıtlara yansıtır. Kuşların önemli bir parçasıdır.


Lütfen bekleyin...
Yaralı Kuşlar Wounded Birds (2019)
Tür
Drama
Yaralı Kuşlar