18 Aralık 1963 , ABD

William Bradley Pitt, Amerikalı oyuncu ve film yapımcısı.

Missouri Üniversitesi’nin gazetecilik bölümünden mezun olmasına kısa süre kala, uzun süredir aklında olan aktörlük kariyerini başlatmak için ailesine Pasadena’daki bir Güzel Sanatlar Akademisi’ne devam edeceğini söyleyerek Hollywood’a gitti. Bir süre çeşitli tanıtımlarda tavuk kostümü giyip, limuzin şoförlüğü gibi işler yaptıktan sonra Dallas ve Another World gibi dizilerde küçük rollerde oynamaya başladı.

1989’da Cutting Class isimli düşük bütçeli bir yapımda rol alarak ilgi çekti. Bundan iki yıl sonra People Magazin’in kendisine “Dünyanın En Seksi Adamı” unvanını layık görmesine neden olacak olan, Thelma & Louise’deki on beş dakikalık rolü geldi. Fiziksel özellikleriyle değil oyunculuk yeteneğiyle tanınmak isteyen Pitt, ilerleyen yıllarda bu fırsatı bulacağı Interview With The Vampire (1994), 12 Maymun (1995), Seven (1995), Fight Club (1999) gibi pek çok filmde oynadı.

Aynı zamanda yapımcılık yapmaktadır. 2006 yapımı En İyi Film Oscarı alan The Departed filminin yapımcısıydı.

2014 Oscar ödüllerinde Brad Pitt’in yapımcılığını yaptığı 12 Yıllık Esaret filmi en iyi film, en iyi uyarlama senaryo ödüllerini kazanmıştır.

William Bradley Pitt, Oklahoma’da dünyaya gelmiştir. Ebeveynleri; okulda danışman olan annesi Jane Etta ile kamyon şirketi işleten babası William Alvin Pitt’tir. Ailesi ile birlikte Springfield, Missouri’ye taşınmıştır. Burada erkek kardeşi Douglas Pitt ve kız kardeşi Julie Neal ile birlikte yaşamıştır. Muhafazakar bir ailede büyüyen ve Güneyli Baptist olarak yetişen Brad Pitt, agnostisizm ile ateizm arasında gidip geldiğini belirtmiştir. Liseyi, Kickapoo High School’da okumuş ve burada golf, yüzme ve tenis takımlarına katılmıştır. 1982’de Missouri Üniversitesi’nde gazetecilik bölümüne başlamıştır. Mezun olmasına iki hafta kala okulu bırakıp aktör olmak için Los Angeles’a gitmiş burada çeşitli işlerde çalışmış ve oyunculuk dersleri almıştır.

Özel hayatı

Pitt eski nişanlıları Juliette Lewis ve Gwyneth Paltrow ile olan birlikteliklerinin ardından 2000 yılında “Friends” dizisiyle yıldızı parlayan Jennifer Aniston ile evlendi. 2004 yılında ayrıldıktan sonra Angelina Jolie ile birlikte başrollerinde oynadıkları Bay ve Bayan Smith filmi çekimlerinde başlayan birliktelikleri 2014 yılında evlilikle sonuçlandı. Angelina Jolie`nin evlat edindiği Maddox, Zahara ve Pax isimli çocukları kendi nüfusuna aldı, böylece onların soyadı Jolie-Pitt’ oldu. Kısa süre önce Angelina Jolie, Shiloh Nouvel Jolie Pitt adını verdikleri ilk çocuklarını dünyaya getirdi. Bundan sonra ikiz bebeklere hamile kalan Angelina Jolie’den 12 Temmuz 2008 tarihinde Fransa’da Vivienne Marcheline adında bir kız, Knox Leon adında bir erkek çocuk sahibi olmuştur. Brad Pitt ve Angelina Jolie çiftinin 2014 yılı itibarıyla 3’ü evlatlık 3’ü biyolojik olmak üzere 6 çocukları bulunmaktadır. 23 Ağustos 2014 tarihinde Château Miraval, Fransa’da özel bir törenle evlendiler. Angelina Jolie, Brad Pitt çifti medyada kısaca “Brangelina” olarak anılırlar. Eylül 2016’da Angelina Jolie boşanma davası açtı. People dergisiyle röportaj yapan Pitt, durum hakkında “Çok üzgünüm ama şimdi en önemlisi çocuklarımızın iyiliği” dedi.

Brad Pitt bir Ateist olduğunu açıklamıştır.

Filmografi (Oyuncu)

Deadpool 2
0
War Machine
Müttefik
Büyük Açık
Hayatın Kıyısında

Yönetmen: Angelina Jolie
Fury
Danışman

Yönetmen: Ridley Scott
12 Yıllık Esaret
Dünya Savaşı Z
Neşeli Ayaklar 2
Kazanma Sanatı
Hayat Ağacı
Megazeka
Soysuzlar Çetesi
Inglourious Basterds
2009
Yönetmen: Quentin Tarantino
Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi
The Curious Case of Benjamin Button (original title)
2008
Yönetmen: David Fincher
Aramızda Casus Var
Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikasti
Ocean’s 13
Babil
0
Bay ve Bayan Smith
Truva
Tehlikeli Aklın İtirafları
Casus Oyunu
Meksikalı
Kapışma

Yönetmen: Guy Ritchie
Dövüş Kulübü
Fight Club
1999
Yönetmen: David Fincher
John Malkovich Olmak
Joe Black
Tibet’te Yedi Yıl
Sessiz Düşman
Kardeş Gibiydiler
12 Maymun

Yönetmen: Terry Gilliam
Yedi
Se7en
1995
Yönetmen: David Fincher
İhtiras Rüzgarları
Vampirle Görüşme
Bana Bir İyilik Yap
Çılgın Romantik
Kalifornia
Bizi Ayıran Nehir
Johnny Suede
Thelma and Louise

Yönetmen: Ridley Scott
Glory Days
Accross the Tracks
Happy Together
Cutting Glass
The Dark Side of the Sun
Dallas
Sıfırın Altı
Porse Hırsızları
Another World
Hunk
Ocean’s Eleven
0
Ocean’s 12
0
Bir Zamanlar… Hollywood’da
Once Upon a Time ... in Hollywood
2019
Yönetmen: Quentin Tarantino
Yıldızlara Doğru
Ad Astra
2019
Yönetmen: James Gray
Please wait...
Brad Pitt

Brad Pitt