30 Ocak 1974 , İngiltere

Christian Charles Philip Bale, İngiliz sinema oyuncusudur. Yüksek bütçeli Hollywood filmlerinde Batman (Bruce Wayne) rolü gibi yıldız rollerin yanında ağır sanat filmlerinde de rol almıştır.

Bale ilk olarak Steven Spielberg’in yönettiği Güneşin İmparatorluğu filminde canlandırdığı, II. Dünya Savaşı’nda ailesini kaybederek Japonya’da yalnız kalan İngiliz çocuğu rolü ile sinemaya başladı.1990’da Robert Louis Stevenson ‘ın Define Adası romanının uyarlaması Define Adası ‘nda Jim Hawkins rolünü başarıyla canlandırdı. Bret Easton Ellis’in romanından uyarlanan Amerikan Sapığı filmi ile daha 29 Aralık 2000’de, Winona Ryder’ın asistanı Sandra Blazic ile evlendi. Entertainment Weekly internet üzerinden yürüttüğü “Son 10 Yıl İçerisindeki En Güçlü 8 Kült Figür” listesine girdi.

2007 yılında IMDb’de yapılan oylamada 40 yaşın altındaki en iyi aktör seçilmiştir. Bir röportajında Galler doğumlu olduğunu ama Galli olmadığını, İngiliz olduğunu belirtmiştir. Babasi pilot annesi ise sirk performanıdır.  Dört kardeşin en küçüğüdür, ve İngiltere’yi 1976 yılında terk etmiştir. Çocukluk yıllarında bir keresinde en iyi çocuk aktör seçilmiştir. 1992 yılında ilk müzikalinde oynadı, bu bir büyük Disney müzikali idi. Bu müzikaller için filmlerinin dans sahneleri için 10 hafta boyunca dans ve askeri sanat dersleri almıştı. 2004 senesinde başrolünü oynadığı Makinist filmi için 28 kilo vermiş, ertesi sene gişe rekorları kıran Batman filmindeki rolü için verdiği kilonun yaklaşık iki katını aldı ve film sektöründe bunu başararak Guiness Rekorlar Kitabına girmiştir.

Biyografi

14 yaşındayken Empire of the Sun filminin Stockholm galasında.
Bale, Galler’de Güney Afrika doğumlu pilot David Bale ve İngiliz sirk palyaçosu Jenny James’den dünyaya gelmiştir. O 4 kardeşin en küçüğüydü. 1976’da Galler’den ayrıldıktan sonra birçok (İngiltere, Portekiz, ABD) ülkeleri gezmiştir. 1990’larda Güney Kaliforniya’da bir kolejde okudu.

Filmografi (Oyuncu)

Vice

2018
Yönetmen: Adam McKay
Mogli: Orman Çocuğu

Vahşiler

The Promise

Büyük Açık

Exodus: Tanrılar ve Krallar

Düzenbaz

Kardeşim İçin

Kara Şövalye Yükseliyor
The Dark Knight Rises
2012
Yönetmen: Christopher Nolan
Savaşın Çiçekleri

Dövüşçü

Halk Düşmanları

Terminatör: Kurtuluş

Kara Şövalye
The Dark Knight
2008
Yönetmen: Christopher Nolan
Beni Orada Arama

3:10 Yuma Treni

Prestij
Prestige
2006
Yönetmen: Christopher Nolan
Rescue Dawn

Yeni Dünya: Amerika’nın Keşfi

Acımasız Hayat

Batman Başlıyor
Batman Begins
2005
Yönetmen: Christopher Nolan
Yürüyen Şato

Makinist

Denge

Ateş Krallığı

Laurel Canyon

Corelli’nin Mandolini

Korkusuz

Amerikan Sapığı

Bir Yaz Gecesi Rüyası

All the Little Animals

Velvet Goldmine

Metroland

The Secret Agent

Bir Kadının Portresi

Pocahontas

Little Women

Prince of Jutland

Swing Kids

Newsies

Henry V

Güneş İmparatorluğu

Mio min Mio

Knight of Cups

0
Lütfen bekleyin...
Christian Bale

Christian Bale