Gal Gadot

Please wait...
30 Nisan 1985 , İsrail

Gal Gadot-Varsano (İbranice: גל גדות‎), İsrailli oyuncu ve model. DC Comics filmlerinde canlandırdığı Wonder Woman karakteriyle tanınmaktadır. Bu rolü ilk kez Batman v Superman: Adaletin Şafağı’nda (2016) canlandırdı, ardından 2017’de Wonder Woman’da başrol oynadı ve Justice League filminde de aynı rolü canlandıracak. Daha önce Hızlı ve Öfkeli serisinin bazı filmlerinde Gisele Yashar karakterini canlandırdı.

2004 yılında Miss Israel (İsrail Güzeli) seçilerek aynı yıl Miss Universe’te (Kainat Güzellik Yarışması) İsrail’i temsil etti. Ardından iki yıl boyunca İsrail Silahlı Kuvvetleri’nde dövüş eğitmeni olarak askerliğini yaptı. Modellik ve oyunculuk kariyerine başlamadan önce IDC Herzliya’da üniversite eğitimine başladı.

Geçmiş

Gal Gadot, İsrail’in Petah Tikva şehrinde doğdu ve Rosh HaAyin şehrinde büyüdü. İbranicede adı “dalga”, soyadı “nehir kıyısı” anlamına gelir. Anne ve babası İsrail doğumlu olmasına rağmen ataları Avrupa’dan göç etmiş Yahudilerdir. (Gal Gadot ailesinin geçmişinden bahsederken 1/4 Polonyalı, 1/4 Avusturyalı, 1/4 Alman ve 1/4 Çek olarak tanımlamaktadır.)

İsrail Savunma Kuvvetleri’nde asker olarak iki yıl görev yaptı. Kendisinden bahsederken “Bence Justin Lin’in ilgisini çekmemin nedeni orduda görev yapmış olmam ve Lin’in benim silahlar hakkındaki bilgimi kullanmak istemesi.” Hızlı ve Öfkeli’deki rolünden bahsederken “Güçlü kadınlar için yeteri kadar rol yok. Daha fazla kadın senarist olmasını isterdim. Günümüz filmlerinde gördüğümüz çoğu kadın karakter ‘kalbi kırılmış zavallı kızlar ‘. Hızlı ve Öfkeli’den bu yüzden gurur duyuyorum. Kendimi Gisele gibi hissetmemi sağlıyor.”

Hızlı ve Öfkeli’nin çekimleri devam ederken 28 Eylül 2008’de İsrailli iş adamı Yaron Varsano ile evlendi. Kasım 2011’de Alma isimli bir kızı oldu.

Modellik kariyeri

2008’den beri Castro’nun önde gelen modellerinden biridir. Bunun dışında Captain Morgan, Vine Vera ve Jaguar’ın uluslararası kampanyalarında yer aldı. Cosmopolitan, Bride Magazine ve FHM’de kapak kızı oldu. 2013’te modellikten kazancı milyon şekele ulaştı Esti Ginzburg, Liraz Dror ve Shiloh Malka gibi isimlerin önünde olmasına rağmen büyük bir fark ile Bar Refaeli’nin gerisinde kaldı.

19 yaşında 2004 İsrail Güzellik Yarışması’na katılıp kazandı.Ardından İsrail’i temsil etmek için Miss Universe katıldı ancak ilk 15 içerisinde kendine yer bulamadı. 19 yaşında İsrail Ordusuna katıldı.Orduda görev yaptığı sırada model olarak da çalıştı. Sonradan başladığı üniversitede hukuk okurken Quantum of Solace’de yer alacak Bond kızı “Camille Montes” rolü için yapılan seçmelere çağrıldı bunun sonunda ise oyuncu yönetmeni tarafından Hızlı ve Öfkeli 4 filmi için seçildi. 2007’de Maxim’de ” İsrail ordusundaki kadınlar” temalı çalışmada yer aldı. Nisan 2012’de Shalom Life ‘da yayımlanan “Dünyadaki en yetenekli ve muhteşem 50 Yahudi kadın ” sıralamasında model Bar Refaeli ve oyuncu Eva Green’in ardından 5. sırada yer aldı.

Oyunculuk kariyeri

2008’de İsrail dizisi olan Bubot’da oynadı. Altı oyuncuyu geride bırakarak Hızlı ve Öfkeli’nin dördüncü filminde Gisele Yashar karakterini canlandırdı. 2010’da Gece ve Gündüz filminde ufak bir rol aldı. 2011’de Hızlı ve Öfkeli serisine geri döndü ve kendi rolü olan Gisele’i canlandırdı. 2013’te Hızlı ve Öfkeli 6’da tekrar rol aldı ve karakteri üstü kapalı bir şekile öldürüldü. DC Comics Aralık 2013’te Gal Gadot ile Batman v Superman: Dawn of Justice filminde ve gelecek devam filmleri içinde yer alacak Wonder Woman karakteri için anlaşma imzaladıklarını duyurdu.

Yarışmalar

Miss Israel 2004 – Kazanan
Miss Universe 2004 – Katılımcı

Filmografi (Oyuncu)


Wonder Woman 1984

2020
Yönetmen: Patty Jenkins

Ralph ve Internet
Ralph Breaks the Internet
2018
Yönetmen: Phil Johnston and Rich Moore

Justice League: Adalet Birliği
Justice League
2017
Yönetmen: Zack Snyder

Wonder Woman

2017
Yönetmen: Patty Jenkins

Komşum Bir Ajan


Yönetmen:

Suçlu


Yönetmen:

Batman v Superman: Adaletin Şafağı


Yönetmen:

Kod 999


Yönetmen:

Hızlı ve Öfkeli 7


Yönetmen: James Wan

Kicking Out Shoshana


Yönetmen:

Hızlı ve Öfkeli 6


Yönetmen:

Kathmandu


Yönetmen:

Asfur


Yönetmen:

Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu


Yönetmen:

Gece ve Gündüz


Yönetmen:

Çılgın Bir Gece


Yönetmen:

The Beautiful Life: TBL


Yönetmen:

Hızlı ve Öfkeli 4


Yönetmen:

Bubot


Yönetmen:
Gal Gadot

Bir Yorum Yazın