12 Ekim 1968 , Avustralya

Hugh Michael Jackman, Avustralyalı sinema ve tiyatro oyuncusu. 2000’lerin en sevilen oyuncuları arasında olan Jackman, birçok başka rolün dışında Marvel’in ünlü kahramanı Wolverine rolüyle akıllarda yer etmiştir.

Jackman, Sydney’de doğdu. Annesi Grace McNeil ve babası Christopher John Jackman, doğumundan çok kısa bir süre önce İngiltere’den Avustralya’ya gelmişti. 5 çocuğun en küçüğüydü. 8 yaşındayken anne ve babası boşandı. Jackman, 2 ağabeyi ve babasıyla birlikte Avustralya’da kaldı ve burada büyüdü. Pymble Public School ve Knox Grammar School’daki eğitiminin ardından İngiltere’de, Uppingham School adlı lisede 1 yıl beden eğitimi öğretmeni olarak çalıştı. Sydney Teknoloji Üniversitesi’nin İletişim Bölümü’nden 1991’de mezun oldu. Son yılında seçmeli ders olarak aldığı drama dersi ve ders gereği oynadıkları Václav Havel’in The Memorandum oyunundaki başrolü, Jackman’ın oyunculuk sevgisinin geç de olsa yeşermesini sağladı. Sonrasında aldığı oyunculuk eğitimlerinin ardından çeşitli dizi ve tiyatro oyunlarıyla kariyerine başladı. Bunlar arasında Correlli dizisi (1995) ve Güzel ve Çirkin’in 1995 yapımı tiyatro oyunu da bulunuyor. Güzel ve Çirkin’in oyununda Gaston’u canlandırmıştı.

Dünya çapındaki şöhreti, 2000 yapımı X-Men filmindeki Wolverine rolüyle geldi. Jackman’la özdeşleşecek ve uzun yıllar başarıyla canlandıracağı Wolverine karakterini bu filmde ilk kez oynadı ve çok sevildi. Hemen arkasından gelen Kod Adı: Köpekbalığı filminde Stanley Jobson rolündeydi. X-Men 2’den sonra Van Helsing’de, Bram Stoker’ın yarattığı fantastik kahramanı oynadı. 2006 yapımı Christopher Nolan filmi Prestij’de (The Prestige), sihirbazlık konusunda aşırı yetenekli olmasa da şovmen olarak göz kamaştıran Robert Angier rolüyle yine beğenildi. Aynı yıl, Darren Aronofsky’nin Kaynak (The Fountain) filminde ve X-Men serisinin yeni filmi Son Direniş’te oynadı. Başrolünü Nicole Kidman’la paylaştığı Avustralya’nın ardından 2 tane daha X-Men filminde, X-Men Origins: Wolverine ve X-Men: First Class’ta yer aldı.

2012’de Victor Hugo’nun romanından uyarlanan Sefiller müzikalinde baş kahraman Jean Valjean rolüyle müzisyenlik yeteneğini de kanıtlayan Jackman, 2013’te The Wolverine, 2014’te X-Men: Days of Future Past filmlerinde 2 kez daha Wolverine rolünü üstlendi. 2015’te gösterime giren robot bilimkurgusu Chappie’de ve Peter Pan uyarlaması Pan’de yine başrolde oynadı. 2017 yapımı Logan filmiyle son kez Wolverine’i canlandırması, serinin hayranları tarafından büyük üzüntüyle karşılandı. 2017’de Muhteşem Şovmen filmiyle bir kez daha şov dünyasından bir karaktere hayat verdi.

1996’dan beri Deborra-Lee Furness ile evli olan Jackman’ın Oscar ve Ava adında iki evlatlık çocuğu bulunmaktadır.

Filmografi (Oyuncu)

Bad Education
Missing Link
0
The Front Runner
Muhteşem Showman
Logan: Wolverine
Logan
2017
Yönetmen: James Mangold
X-Men: Apocalypse
2016
Yönetmen: Bryan Singer
Kartal Eddie

Yönetmen: Dexter Fletcher
Pan
Chappie
0
Ben, Earl ve Ölen Kız
Müzede Bir Gece: Lahitteki Sır
0
X-Men: Geçmiş Günler Gelecek
X-Men: Days of Future Past
2014
Yönetmen: Bryan Singer
Tutsak
Prisoners
2013
Wolverine
The Wolverine
2013
Yönetmen: James Mangold
Çatlak Film

Yönetmen: Peter Farrelly
Sefiller
Efsane Beşli

Yönetmen: Peter Ramsey
Çelik Yumruklar
Yarışma
Snow Flower and the Secret Fan
X-Men: Birinci Sınıf
X: First Class
2011
Yönetmen: Matthew Vaughn
X-Men Başlangıç: Wolverine
X-Men Origins: Wolverine
2009
Yönetmen: Gavin Hood
Avustralya
Şantaj
Viva Laughlin
0
Neşeli Ayaklar
Fare Şehri
Prestij
Prestige
2006
Yönetmen: Christopher Nolan
Kaynak
Scoop
X-Men: Son Direniş
X-Men: The Last Stand
2006
Yönetmen: Brett Ratner
Van Helsing
X-Men 2
X2
2003
Yönetmen: Bryan Singer
Büyülü Çift
Kod Adı Kılıçbalığı
Bacıları Çabuk Bıkar
X-Men
2000
Yönetmen: Bryan Singer
Erskineville Kings
Paperback Hero
Snowy River: The McGregor Saga
Blue Heelers
Correlli
Law of the Land
Please wait...
Hugh Jackman

Hugh Jackman