13 Aralık 1967 , ABD

Eric Marlon Bishop, Jamie Foxx olarak tanınan Amerikalı erkek sinema sanatçısı.

Kariyerine komedyen olarak başlayan ve yaptığı R&B albümleriyle başarılı bir müzisyen olduğunu da ispatlayan Foxx un sinemadaki en büyük başarısı ise ünlü müzisyen Ray Charles ın yaşam öyküsünü konu alan, 2004 yapımı Ray (film) deki performansıyla kazandığı En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü.

Biyografi

Çocukluk ve Gençlik Yılları

Jamie Foxx 13 Aralık 1967 yılında Eric Marlon Bishop ismiyle Teksas’ta doğdu. Ama ailesi onu doğumundan sadece 7 ay sonra terketti ve daha sonra ailesi olacak Estelle ve Mark Talley onu evlat edindiler. Daha sonra Jamie sıkı bir baptist olarak yetiştirildi ve daha sonra büyükannesinin isteği ile 5 yaşındayken piyano dersleri almaya başladı.Gençliğinde ise Part-time piyanist ve bir koro lideri olarak şehirdeki New Hope Baptist Kilisesine gitti. Jamie liseye başladığında amerikan futbolu oynamaya başladı.

Stand Up Kariyeri

Kız arkadaşıyla çıkma cesareti gösterdiği zamanlar bir gece kulübünde mikrofonu eline aldı ve ilk performansında soyadının bir komedyene göre yetersiz olduğu önyargısına vardı. Ve o zamanlar Siyah bir komedyen olan Redd Foxx un soyandında esinlenerek soyadını Foxx olarak değiştirdi.

Oyunculuk Kariyeri

Jaime nin ilk oynadığı film 1992 yapımı Toys’tu. Daha sonraki yıllarda yavaş yavaş kendini geliştiren Jamie ilk olarak Collateral isimli filmde Tom Cruise un yardımcı oyunculuğunda Oscar a aday oldu. 2004 te ise oynadığı Ray (film) ona En İyi Erkek Oyuncu oscarını kazandırdı. daha sonraki yıllarda ise Miami Vice (film), Jarhead, Dream Girls gibi filmlerde oynadı ve 2007 eylül ayında The Kingdoms adlı filminden sonra Hollywood ünlüler kaldırımında bir yer kazandı.

Özel hayatı

Jaime Büyük bir Dallas Mavericks hayranıdır. 2016 yılında Kaliforniya’nın Ventura bölgesinde evinin yakınlarında kaza yapan bir sürücüyü aracın içinden çıkarıp hayatını kurtardı. Foxx bu hareketiyle birçok sivil toplum kuruluşundan övgüler aldı.

Aile

Foxx’un 1994 yılında Corinne Bishop adında bir kızı oldu.

Please wait...
Jamie Foxx

Jamie Foxx