28 Ekim 1974 , Porto Riko

Joaquín Rafael Bottom, bilinen adıyla Joaquin Rafael Phoenix veya Joaquin Phoenix, Porto Riko doğumlu Amerikalı aktör. Gençlik yıllarında Leaf Phoenix adıyla bilinen sanatçı, kendi döneminin en başarılı oyuncularından biri olarak isim yapmıştır.

1974’te Porto Riko’nun başkenti San Juan’da doğdu. John Lee Bottom ve Arlyn Dunetz çiftinin çocuğudur. Genç yaşta ölen ünlü oyuncu River Phoenix’in (1970-1993) kardeşidir. Ayrıca kızkardeşleri Summer, Liberty ve Rain de bir süre oyunculuk yapmıştır. Children of God tarikatına mensup olan ailesiyle birlikte Güney Amerika’nın farklı bölgelerinde ilk çocukluk yılları geçti. 1978’de ailesiyle ABD’ye döndü ve ardından soyadlarını ‘Phoenix’ olarak değiştiridiler. Ünlü menajer Iris Burton tarafından diğer kardeşleriyle birlikte keşfedilen sanatçı, 1982’de Seven Brides for Seven Brothers adlı dizinin bir bölümüyle oyunculuğa başladı. Kids Don’t Tell (1985), SpaceCamp (1986), Parenthood (1989) gibi filmlerle iyi bir çocuk oyuncu olarak kendini kanıtladı. Sonrasında oyunculuğa bir süre ara vererek babasıyla birlikte Güney Amerika ve Meksika’yı dolaştı. 1993’te ağabeyi River’ın öldüğü sırada yanında olan sanatçı, bu büyük kaybının ardından sinema dünyasından bir süre daha uzaklaştı.

1995 yapımı Gus Van Sant filmi To Die For ile oyunculuğa geri döndü ve Leaf adını kullanmayı bırakarak Joaquin adına geri döndü. Return to Paradise (1998) ve 8mm (1999) gibi filmlerde yardımcı rollerde göründü. 2000 yapımı Ridley Scott filmi Gladyatör’deki Commodus rolüyle büyük takdir kazandı. En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Oscar’a aday oldu. Aynı yıl oynadığı ve Marquis de Sade’ın hayatından bir dönemi anlatan Quills’de rahip Abbé karakterini de başarıyla canlandırdı. Shyamalan‘ın İşaretler ve Köy filmlerinde oynadıktan sonra, kariyerinin o zamana kadarki en beğenilen performansını, 2005 yapımı Sınırları Aşmak (Walk The Line) filmiyle çıkardı. Ünlü country müzisyeni Johnny Cash’i canlandıran Phoenix, En İyi Erkek Oyuncu (Komedi-Müzikal) dalında Altın Küre ödülünü, Oscar adaylığı elde etti. 2013 yapımı Aşk (Her) filminde bir yapay zekayla aşk yaşayan Theodore rolüyle bir kez daha takdir kazandı. 2015’te Woody Allen’ın Mantıksız Adam adlı yapımında başrolü Emma Stone ile paylaştı.

2017 yapımı You Were Never Really Here filmindeki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Palmiye’ye layık bulunan Phoenix, 2018’de Magdalalı Meryem filmindeki İsa ve Don’t Worry, He Won’t Get Far on Foot’taki John Callahan performanslarıyla yine takdir topladı. 2019’da gösterime giren Joker filminde ise, ikonik kötü karakter Joker’e hayat verdi.

Geçmiş yıllarda Liv Tyler, Topaz Page-Green gibi isimlerle birliktelikler yaşayan Phoenix, 2016’da Rooney Mara ile birliktelik yaşamaya başlamıştır.

Filmografi (Eser / Senaryo / Yaratıcı)

I’m Still Here
0

Filmografi (Oyuncu)

Joker
2019
Yönetmen: Todd Phillips
Sisters Biraderler
Maria Magdalena
0
Merak Etme, Fazla Uzaklaşamaz
0
Hiçbir Zaman Burada Değildin
0
Mantıksız Adam
Gizli Kusur
0
Aşk
Bir Zamanlar New York
0
Usta
I’m Still Here
0
İki Aşık
0
Kesişen Yollar
Gecenin İki Yüzü
0
Sınırları Aşmak
0
Ekip 49
0
Ruanda Oteli
0
10. Köy Teyatora
Ayı Kardeş
0
Aşka Dair Her Şey
0
İşaretler

Yönetmen: M. Night Shyamalan
Acemi Askerler
Düşlerin Efendisi
0
Gladyatör

Yönetmen: Ridley Scott
Çeteler Savaşı
0
Sekim Milimetre
0
Clay Pigeons
0
Return to Paradise
0
Kaybedenler
Inventing the Abbotts
0
Sonsuz İhtiras
Çılgın Aile
Superboy
0
Still the Beaver
0
Secret Witness
0
Russkies
0
SpaceCamp
0
Morningstar/Eveningstar
0
Alfred Hitchcock Presents
0
Cinayet Dosyası
Hill Street Blues
0
Mr. Smith
0
Seven Brides to Seven Brothers
0
Please wait...
Joaquin Phoenix

Joaquin Phoenix