John Goodman

20 Haziran 1952 , ABD

Jonathan Stephen “John” Goodman (d. 20 Haziran 1952) Altın Küre ve Emmy ödüllü Amerikalı aktör. St. Louis, Missouri’de doğan sanatçı 1980’li yıllardan beri sinema ve televizyonda faal olarak çalışmaktadır.

İri gövdesi ve bariton sesiyle tanınan sanatçı daha çok komedi ve aile filmlerinde başrol oyuncusunun yakın dostu rollerini oynadı. Kendine özgü sesiyle de birçok filme katkıda bulundu. Goodman ilk kez 1988 – 1997 yılları arasında ABC televizyonunda yayımlanan sitcom dizisi “Roseanne” daki “Dan Conner” rolü ile kitleler tarafından tanındı. Bu TV dizisi Türkiye’de de gösterilmişti.

Sinemadaki önemli filmleri arasında Raising Arizona (1987), Büyük Lebowski (The Big Lebowski) (1998), Barton Fink (1991), Matinee (1993), ve Nerdesin Be Birader? (O Brother, Where Art Thou?) (2000) sayılabilir.

Biyografisi

20 Haziran 1952’de ABD’nin güney eyaletlerinden Missouri’nin St. Louis şehrinde doğan John Goodman’a doğduğunda verilen ad John Stephen Goodman’dı. Eğitiminin bütün aşamalarında çok sevdiği memleketinden ayrılmayan Goodman iri yarı gövdesinin de katkısı ile bir spor bursu kazanarak “Güneybatı Missouri Devlet Üniversitesi”ne yazıldı. Ancak futbol oynarken geçirdiği talihsiz bir kaza onu mecburen daha az yorucu bir branşa yönlendirdi, o da aynı üniversitenin Tiyatro Sanatları bölümüne kaydoldu. Burada geleceğin yıldız oyuncuları olacak Tess Harper ve Kathleen Turner gibi arkadaşları ile beraber eğitim aldı.

1975 yılında New York’a taşındı, burada geçimini sağlamak için çocuk tiyatrolarında ve yemek sonrası küçük temsiller verilen restoranlarda çalıştı, televizyon reklam filmlerinde oynadı, hatta gece kulüplerinde fedailik bile yaptı.

1978 yılında “Bir Yaz Gecesi Rüyası” ile tiyatroya ilk adımını attı. Ertesi yıl “Loose Ends” adlı oyunla Broadway’e terfi etti. Broadway’deki en iyi oyunu ise Roger Miller’ın 1985 tarihli bir Huckleberry Finn uyarlaması olan müzikal “Big Rive” da yabani ayyaş Pap rolüydü. Goodman sinemada ara sıra su katılmamış kötü adam veya kaba saba tipleri canlandırdıysa da (The Big Easy, Barton Fink), sempatik yapısı tavırları en antipatik rollerde bile onu seyirciye sevdiriyordu. Everybody’s All-American (1988), Aşk Denizi (Sea of Love) (1989), Stella (1989), and Arachnophobia (1990) gibi filmlerdeki yardımcı rollerde, King Ralph (1991), The Babe (1992), Born Yesterday (1993), ve The Flintstones (1994, Fred Çakmaktaş rolündeydi) gibi filmlerdeki başrollerinde usta bir oyuncu olduğunu kanıtladı. Belki de sinemadaki en iyi oyunculuğunu Matinee (1992)’deki Lawrence Woolsey rolü ile Büyük Lebowski (The Big Lebowski) (1998)’deki Walter Sobchak rolü ile gösterdi. Ertesi yıl da Nicolas Cage ve Ving Rhames ile birlikte Martin Scorsese’nin Bringing out the Dead filminde oynadı, bu filmde bir ambulans şoförünü canlandırıyordu.

1988 ve 1997 yılları arasında ABC televizyonunda yayımlanan popüler sitcom dizisi “Roseanne” daki aile reisi “Dan Conner” rolü ile kitleler tarafından tanındı. Bu rol kendisine dört Emmy ödülü adaylığı ile bir Altın Küre ödülü getirdi. 1995’te kablolu TV için yapılan “Kingfish: A Story of Huey P. Long” ve “A Streetcar Named Desire” (Arzu Tramvayı) filmlerindeki rolleri için iki kez daha Emmy’ye aday gösterildi. “Roseanne”in 1996-1997 sezonundan sonra yüzünü eskitmemek için bir süre ekranlarda gözükmeme kararını alınca kalp krizi geçirdiğine dair söylentiler çıktı.

2000’de “Saturday Night Live” adlı televizyon komedi show dizisine 10.cu kez çıktıktan sonra aynı yıl Coen Kardeşler’in Nerdesin Be Birader?’inde (O Brother, Where Art Thou?) İncil satıcısı rolünde ve Mike Nichols’ın What Planet Are You From? ‘unda oynadı. The Adventures of Rocky and Bullwinkle’da (2000) bir Oklahoma polisi iken, Coyote Ugly (2000) ve Storytelling’de (2001) çocuklarının üzerine titreyen babayı oynadı.

Filmografi (Oyuncu)

İstila Altında
Captive State
2019
Yönetmen: Rupert Wyatt
The Conners

0
Black Earth Rising

0
Roseanne

Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu

0
Yönetmen: Luc Besson
Transformers 5: Son Şövalye

0
Los Angeles’ta Gizli Görev

0
Sarışın Bomba

Kong: Kafatası Adası

Bunyan and Babe

0
Ratchet & Clank

0
Cloverfield Yolu no: 10

0
Mutlu Yıllar

0
Trumbo

Meraklı Maymun 3: Ormana Dönüş

Kumarbaz

0
Yönetmen: Rupert Wyatt
Alpha House

0
Transformers: Kayıp Çağ

0
Hazine Avcıları

0
Sevimli Canavarlar Üniversitesi

0
Genç Çıraklar

0
Felekten Bir Gece III

0
Sen Şarkılarını Söyle

Dancing on the Edge

Sünger Bob Kare Şort

0
Uçuş

0
Hayatımın Atışı

0
Operasyon: Argo

Kampanya

ParaNorman

0
Community

0
Çok Gürültülü ve Çok Yakın

Damages

Treme

Artist

0
Şeytanın İni

0
Drunkboat

Girls Gone Gangsta

0
Prenses ve Kurbağa

0
Die Päpstin

0
Alabama Moon

0
Sislerin İçinden

0
Bir Alışverişkoliğin İtirafları

0
Şaşkın İmparatorun Okulu

0
Gigantic

Hızlı Yarışçı

0
Arı Filmi

Ölüm Emri


Yönetmen: James Wan
Aman Tanrım 2

0
Arabalar

0
Father of the Pride

0
Center of Universe

0
Marilyn Hotchkiss’ Ballroom Dancing & Charm School

0
Beyond the Sea

0
Clifford’s Really Big Movie

0
Home of Phobia

0
The West Wing

0
Freedom: A History of Us

0
Orman Çocuğu 2

0
Masked and Anonymous

Dirty Deeds

0
Sevimli Canavarlar

0
Happy Birthday

0
Yönetmen: Helen Mirren
Storytelling

0
Onunla Bir Gece

0
My First Mister

0
Pigs Next Door

0
Normal, Ohio

0
Şaşkın İmparator

0
Çıtır Kızlar

0
The Adventures of Rocky & Bullwinkle

Nerdesin Birader

What Planet Are You From?

Yaşamın Kıyısında

The Runner

0
Rudolph the Red-Nosed Reindeer: The Movie

0
The Real Macaw

0
Dirty Work

0
Büyük Lebowski

0
Cazcı Kardeşler 2000

0
Fallen

Minik Kahramanlar

0
Pie in the Sky

0
Taş Devri

0
The Hudscuker Proxy

0
We’re Back! A Dinosaur’s Story

0
Born Yesterday

0
Matinee

0
The Babe

0
Barton Fink

0
Kral Ralph

0
Arachnophobia – Örümcek Korkusu

0
Stella

0
Daima

0
Aşk Denizi

0
Everybody’s All-American

0
Punchline

0
The Wrong Guys

0
Burglar

0
Arizona Junior

0
The Big Easy

0
True Stories

0
Tatlı Düşler

0
Maria’nın Aşıkları

0
C.H.U.D.

0
Revenge of the Nerds

0
The Survivors

0
Eddie Macon’s Run

0
Lütfen bekleyin...
John Goodman John Goodman