10 Nisan 1929 - 8 Mart 2020, İsveç

Max Carl Adolf von Sydow (10 Nisan 1929 – 8 Mart 2020) İsveçli sinema oyuncusudur. Çok önemli bir oyuncudur ve birçok önemli filmlerde başarılı roller üstlenmiştir. Özellikle sinemanın üstad yönetmenlerinden İsveçli Ingmar Bergman’ın filmlerinde gördüğümüz, ve bu filmlerle meşhur olan Sydow, hem Bergman, hem de onun İsveç Film Enstitüsü tarafından keşfedilip çeşitli filmlerde başarılı bir şekilde kariyerine başlayınca, kısa zamanda tüm Avrupa ve dünya tarafından tanınan ve aranan isim olur. Çoğunlukla gizemli ve casus rollerinde onu görmemiz mümkün olduğu kadar, Bergman’ın dram filmlerinde de, nasıl ustaca oynayabildiğini görürüz.

Max Von Sydow, İsveç’ten çıkan tek ve en iyi erkek oyuncu unvanını kazanmış bir isimdir. İsveç’ten doğup, adını kısa zamanda tüm Avrupa’ya yayan ve birçok başarının sahibi olan, dönemin çok önemli bir oyuncusudur. Kariyerinin en önemli filmlerinden olan 1957 yapımı Yedinci Mühür adlı Ingmar Bergman’ın filminde tüm dikkatleri üzerine çeker. 1950’li yıllarda sinema kariyerine başlayıp, günümüze kadar başarılı oyunlarıyla gelmiştir.

1950 ve 1960’lı yıllarda gençken ve fırtına gibi eserken, esas 1970 yıllara geldiğinde, tam olgun yaşında, en iyi filmlerini vermeye başlar. Ünlü Amerikalı yönetmen Sydney Pollack’ın 1975 yılında The Condor of Three Days (Akbabanın Üç Günü) adlı filmde Robert Redford ve Faye Dunaway ile birlikte, kötü adam rolünü başarılı bir şekilde canlandırır ve burada bir casusu oynar.

Anlatılması ve değerlendirmesi gereken birçok önemli ve eşsiz filmi vardır. 1973 senesinde, ünlü Yönetmen William Friedkin’in ilk Şeytan filminde, rahip rolünü üstlenmiştir. 1981 Senesine gelindiğinde ise, James Bond serisi filmlerinden olan, Never Say Never Again adlı filmde, Sean Connery ile başrolleri üstlenmiştir.

1981 yılında, Escape to Victory filminde Michael Caine ve Sylvester Stallone ile başrolleri üstlenmiştir. 1982 senesinde, Barbar Conan filminde Arnold Schwarzenegger ile birlikte oynamıştır. 1986 yılına gelindiğinde, Woody Allen’ın önemli filmleri arasında olan Hannah And Her Sister filminde, Michael Caine, Woody Allen ve Mia Farrow gibi önemli isimlerle başarılı oyunculuğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

1976 Yılında, ünlü İtalyan yönetmen Francesco Rosi’nin Cadaveri eccellenti filminde yine karanlık bir Adam rolünü ustaca canlandırmıştır.

Yine 1976 yılında, bir diğer önemli filmi ise Lanetliler Gemisi’dir ve burada da geminin hakimi ve baş kaptanını canlandırır. Bu film ise, o dönemin yıldız oyuncu kadrosundan oluşmaktadır. Faye Dunaway, Orson Welles ve Fernando Rey gibi…

1975 senesinde Rus aktör Yul Brynner ile The Ultimate Warrior’da boy gösterir. 1972 de yine bir casus filmi olan Embassy de, ünlü oyuncu Ray Milland ile onu görmekteyiz.

1970 senesinde yine bir casus filmi olan ve dünyaca ünlü Amerikalı yönetmen John Huston’ın The Kremlin Letter filminde Richard Boone ve Orson Welles ise iyi bir performans sergilemektedir. 1968 yılında, ünlü İngiliz oyuncu Alec Guinness ile birlikte The Quiller Memorandum filminde başarı ile oyunculuğunu sergiler. Yine 1968 yılında Ingmar Bergman’ın Vargtimmen adlı dram korku filminde, ünlü Norveçli güzel aktriss Liv Ullmann ile başrolleri paylaşır.

Yine sondan geriye doğru gittiğimizde dönemin önemli yönetmenlerinden, George Roy Hill’in 1966 yapımı Hawaii filminde, ünlü oyuncular Gene Hackman, Julie Andrewss ve Richard Harris ile başarılı bir şekilde Sydow’un rolümü görmekteyiz. 1965 yılında tarihi bir film olan, The Greatest Story Ever Told da İs rolünü başarılı bir şekilde canlandırırken, Caroll Baker, Martin Landau, Charlton Heston ve Van Heflin gibi dev isimlerde filme oyunculuklarıyla katkılarını sunmuşlardır.

Max Von Sydow’un sinema kariyerine bakıldığında 140 adet filmi bulunmaktadır ve belirttiğimiz gibi, genellikle casus filmleri ile ünlenmiş, çok iyi bir oyuncudur. Uzun boylu, donuk yüzlü, soğuk görünümü ile karakter oyunculuğunun örneğini bizlere sunmuştur.

Özel hayatı ve ölümü

1 Ağustos 1951 senesinde, aktris Kersten Olin ile evlendi ve iki erkek çocukları oldu. Claes ve Henrik. Her ikisi de babalarıyla Hawaii filminde oynamışlardır. Sydow ile Olin’in 1996 senesinde boşanmışlardır. Bu ayrılıktan sonra, 1997 senesinde, Fransız film yapımcısı Catherine Brelet ile 30 Nisan 1997 senesinde evlendi. Bu evliliğinden de iki çocuğu oldu. Yves ve Cedric. Max Von Sydow, eşiyle birlikle genellikle Paris şehrinde yaşıyor, okumayı, müzik dinlemeyi ve bahçe işleriyle uğraşmayı seviyor. 2002 senesinden beri İsveç ve Fransız dostluğunu sürdürmeye devam ediyor. Sydow 8 Mart 2020 tarihinde 90 yaşında vefat etti.

Filmografi (Oyuncu)

Kursk
Taht Oyunları
Game of Thrones
2011
De Första. De Sista.
Star Wars: Güç Uyanıyor
Star Wars: Episode VII - The Force Awakens
2015
Simpson Ailesi
The Letters
Branded
Çok Gürültülü ve Çok Yakın
Robin Hood
0
Yönetmen: Ridley Scott
Zindan Adası

Yönetmen: Martin Scorsese
Kurt Adam
Oscar et la Dame Rose
Solomon Kane
The Tudors
0
Un Homme et son Chien
Emotional Arithmetic
Bitirim İkili 3
Kelebek ve Dalgıç
The Inquiry
Heidi
Les Amants de Mogador
Azınlık Raporu
Minority Report
2002
Yönetmen: Steven Spielberg
Bahis
Vercingétorix
Uykusuz
Insomnia
2002
Yönetmen: Christopher Nolan
Aşkın Sırları
Aşkın Gücü
Professione Fantasma
solomon
0
Screen One
Truck Shop
Enskilda Samtal
Jerusalem
Hamsun
Yargıç
Radetzkymarsch
Time is Money
Lanetli Hediyeler
Mofars Resa
Beröringen
İyi Niyetler
Oxen
Dünyanın Sonuna Kadar
Avrupa
Ölüm Öpücüğü
Uyanışlar
Awakenings
0
Father
Una Vita Scallerata
Mio Caro Dottor Gräsler
Hayalet Avcıları 2
Fatih Pelle
The Second Victory
Tek Kişilik Düet
Oviri
Hannah ve Kızkardeşleri
0
The Fascination
The Last Place on Earth
Il Pentito
Code Name: Emerald
Christopher Columbus
Quo Vadis?
Dune: Çöl Gezegeni
Dreamscape
The Soldier’s Tale
İnsan Gibi Yaşa
Kartalların Hedefi
Conan
Zafere Kaçış
Fezada Çarpışanlar
0
Ölümü Beklerlen
Bugie Bianche
Orkanen
Gran Bollito
Çöl Kahramanları
Exorcisten II: Kättaren
Lanetliler Gemisi
Foxtrot
Cadaveri Eccelenti
Cuore di Cane
The Ultimate Warrior
Akbabanın Üç Günü
Steppenwolf
Şeytan
Ölüme Bir Adım Daha
Temas
Gece Gelen Yabancı
Kremlin Mektubu
En Passion
Made in Sweden
Utanç
Berlin’de Dehşet
Havai
Kızgın İntikam Günleri
En Büyük Tehlike
Genç Kız Pınarı
Yaban Çilekleri
Yedinci Mühür
Bara en Mor
Please wait...
Max von Sydow

Max von Sydow