28 Ocak 2981 , ABD

İlk yılları

ABD’nin Iowa eyaletinde dünyaya gelen Elijah Wood, döneminin en saygı gören ve en rahat rol bulabilen aktörleri arasında yer almaktadır. Annesinin teşvikiyle daha çocukluk çağlarında modellik yapmaya başlayan Elijah, 1988 yılında ailesi ile birlikte Los Angeles’a taşınmadan önce birtakım yerel reklamlarda boy gösterdi.

Sinemaya geçiş

Wood, ilk önemli çıkışını bu taşınmanın hemen ardından bir Paula Abdul videosunda küçük bir rol alarak gerçekleştirdi. Bunu film çalışmaları takip etti. 1989’da “Back to the Future 2”de önemsiz bir rol aldı. Ancak küçük oyuncunun dikkatleri üzerinde toplaması, 1990’da Barry Lewinson’un “Avalon”da Aidan Quinn’in oğlunu canlandırmasıyla olacaktı. (“Avalon”, ilk bölümlerini “Diner” (1982) ve “Tin Men”in oluşturduğu Baltimore üçlemesinin son filmiydi.) Eleştirmenlerin beğenisini toplayan ve dört dalda Oscar adayı gösterilen filmin bu başarısından Wood da nasibini aldı.

Yine 1990’da çekilen “Internal Affairs”ta da Richard Gere ile birlikte kamera karşısına geçtikten sonra, artık daha büyük ve önemli bir rol almasının vakti gelmişti. Bu fırsatı ona “Paradise” verecekti. 1991 yapımı filmde Wood, Melanie Griffith ve Don Johnson ile birlikte kamera karşısına geçecek ve ayrılmış olan çiftin yeniden bir araya gelmesini sağlayan genç Willard Young’u canlandıracaktı. Filmdeki performansıyla beğeni toplayan aktörün sonraki çalışmaları, Mel Gibson ve Jamie Lee Curtis’in rol aldığı “Forever Young” (1992) ile aynı yıl çekilen “Radio Flyer” oldu.[1]

1993’te Joseph Ruben’in yönettiği “The Good Son”da Macaulay Culkin ile birlikte başrolleri paylaştı. Filmin gişe hasılatı hayli düşüktü. Bunda izleyicilerin, “Home Alone”un yaramaz ufaklığı Culkin’i bir psikopat olarak kabul edemeyişlerinin de etkisi vardı. Ancak, Wood’un filmdeki rolü, daha sonra alacağı; düşünceli, iyi niyetli ve belki de biraz kafası karışık karakterlerin başlangıcı olacaktı. Aktörün bir sonraki filmi “The Adventures of Huck Finn” oldu (1993). Bu filmde farklı bir karakter çizmiş olsa da, 1994 yapımı “The War”daki rolüyle yine benzer bir rollere dönüş yaptı.

1994 yılında “North”ta da rol aldı. Her ne kadar film çok olumsuz eleştiriler alsa, gişede büyük hüsrana uğrasa da, bu Wood’un filmdeki rolüyle olumlu puan toplamasına engel olamadı. Ve Wood’un popülerliği biraz daha arttı.

Dünyaca ün

Aktörün bir sonraki filmi olan “Flipper” (1996) da pek başarı gösteremedi. Ne var ki, Wood, bundan sonraki çalışması olan “The Ice Storm” ile şeytanın bacağını kıracaktı. Ang Lee’nin yönettiği film, gerek eleştirmenlerin gerek de sinemaseverlerin beğenisini topladı. Bu da, filmin genç aktörün kariyerinde önemli bir yer tutmasına sebep oldu.

1998’de “Deep Impact” ve “The Faculty”de rol aldı. Ticari anlamda küçümsenemeyecek başarı elde eden bu filmler, Wood’un ‘çocuk-star’lıktan ‘etkileyici genç aktörlüğe geçişinin de başlangıcı oldu.[2]

Ama asıl patlamasını 2001 yapımı The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring filmindeki Frodo Baggins rolüyle yaptı. Bu rol dünya çapında tanınmasını sağladı.

Ödüllerinden bazıları

1994: ShoWest “Yılın genç yıldızı” ödülü
1998: Hollywood Reporter YoungStar Ödülü – En iyi genç aktör, Deep Impact

Filmografi (Oyuncu)

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule
The Lord of the Rings: The Two Towers
2002
Yönetmen: Peter Jackson
Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü
The Lord of the Rings: Return of the King
2003
Yönetmen: Peter Jackson
Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği
The Lord of the Rings: Fellowship of the Ring
2001
Yönetmen: Peter Jackson
Günah Şehri
Sin City
2005
Yönetmen: Quentin Tarantino
Please wait...
Elijah Wood

Elijah Wood