24 Mart 1973 , ABD

Amerikalı televizyon dizisi ve sinema oyuncusu. The Big Bang Theory dizisindeki Sheldon Cooper rolü ile tanınmaktadır. The Big Bang Theory dizisinin geniş kitlelerce sevilmesinde en büyük paylardan biri başrol oyuncuları arasındaki Jim Parsons’un canlandırıdğı Sheldon Cooper karakteridir.

Doğum adı James Joseph Parsons’tur. 1.86 m boyundadır. Bir küçük kardeşi vardır. Teksas, Houston’da doğmuş ve büyümüştür. Eğitim hayatı da bu şehirde geçmiştir. Altı yaşındayken okulda Rudyard Kipling’in yazdığı Filin Çocukluğu (The Elephant’s Child) hikâyesinin tiyatro gösterisinde oynamasının ardından oyuncu olmaya karar vermiştir. Liseden mezun olduktan sonra lisans eğitimini Houston Üniversitesi’nde tamamladı. 1999 yılında Houston’dan ayrılarak San Diego Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini sürdürdü. Burada 2 yıllık klasik tiyatro eğitimi özel kursuna kabul edilen yedi öğrenciden biri oldu. 2001 yılında mezun olan Parsons, daha sonra New York’a taşındı. Babası 29 Nisan 2001’deki bir trafik kazasında yaşamını yitirdi. Ayrıca eşcinsel olarak 2003 yılından bu yana partneri Todd Spiewak ile birlikte.

Jim Parsons’un boyu 1.86 metredir. Parsons, günümüzde Los Angeles’ta yaşamaktadır. Hobileri arasında ise piyano çalmak ve tenis, beyzbol ve basketbol gibi spor karşılaşmalarını izlemek bulunmaktadır.

Jim Parsons, Garden State filminde Tim rolünü oynadı. Ayrıca 2004-2005 yıllarında Judging Amy dizisinde Rob Holbrook karakterini canlandırdı. Johnny Galecki ve Kaley Cuoco ile The Big Bang Theory dizisinde yer aldı. Bu dizide sosyal becerilerden tamamen yoksun, dahi bir fizikçiyi canlandırdı. 2009 yılında ilk kez Emmy Ödüllerinde komedi dalında en iyi erkek oyuncu olarak aday gösterildi. 2010, 2011, 2013 ve 2014 olmak üzere 4 defa Emmy Ödüllerinde Alec Baldwin, Ricky Gervais, Steve Carell gibi güçlü adayları geride bırakarak Komedi dalında en iyi erkek oyuncu’ ödülünü, kazandı. 68. Altın Küre Ödüllerinde “En iyi aktör, komedi ya da müzikal dalında” ödülünün sahibi oldu.

Filmografi (Oyuncu)

The Big Bang Theory
2007
Please wait...
Jim Parsons

Jim Parsons