9 Haziran 1981 , İsrail, ABD

İsrailli-Amerikalı Akademi Ödüllü aktris. 14 yaşında, Luc Besson’un Léon adlı filminde oynadığı rolle dünya çapında üne kavuşan Portman, 2005 yılında Closer filmindeki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscarına aday gösterildi ve aynı dalda Altın Küre ödülünü aldı. 2011 yılında Siyah Kuğu filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Oscarına ve Altın Küre’ye aday gösterildi. Altın Küre’yi ve Oscar’ı kazandı.

İlk yılları

Natalie Portman 9 Haziran 1981 tarihinde, Kudüs’te dünyaya geldi. Aktris anne ile doktor babanın tek çocuğudur. 3 yaşına geldiğinde ailesi ile birlikte Washington’a taşındılar.

Eğitim

Natalie Portman, Washington’da Charles E. Smith Jewish Day okuluna gitti. Daha sonra da Long Islanda’da Jewish Elementary School’una gitti ve burada İbranice konuşmayı öğrendi. 1999 senesinde Syosset High School’den mezun oldu.

New York’ta bulunan American Theater Dance Workshop’dan bale ve modern dans eğitimi aldı, daha sonra da Usdan Center’da Yaratıcı ve Gösteri Sanatları üzerine derslere katıldı.

2003 senesinde Harvard Üniversitesi psikoloji bölümden mezun olmuştur. Harvard’da öğrenci olduğu dönem, üniversitenin öğrenci gazetesi olan Harvard Crimson’a İsrail’in Filistinlere olan tutumu hakkında bir yazı göndermiştir.

Portman, Kudüs İbrani Üniversitesi’nden dersler almak için 2004 baharında İsrail’e geri döndü. 2006 Mart’ında Columbia Üniversitesinde misafir eğitim unvanıyla terörizm ve Terörle mücadele hakkında dersler verdi.

Oyunculuk Kariyeri

Sinema kariyerine ilk adımı modellik sayesinde olmuştur.Syosset’te bir pizza salonunda revlon ajansın bir çalışanı tarafından 12 yaşındayken keşfedilmiştir.Kendisi modellikten çok aktrislik yapmak istediğini belirtmiştir.Daha sonra tiyatro kamplarına gitmeye başlamıştır ve yaz tatillerini buralarda geçirmiştir.12 yaşında, Luc Besson’un kült filmi Léon’da oynama fırsatı elde etmiştir. Ardından Heat, Everyone Says I Love You ve Mars Attacks! gibi filmlerde rol almıştır. Al Pacino ile Robert De Niro’nun rol aldığı Heat filminde Al Pacino’nun kızı olarak küçük bir rolde oynadı. 1996 senesinde Woody Allen’ın Everyone Says I Love You ve Ted Demme’nin Beautiful Girls filmlerinde oynadı. Aynı sene Tim Burton’un Mars Attacks! filminde Amerikan Başkanı’nın kızını canlandırdı. 1999 yılında Susan Sarandon ile birlikte rol aldığı Anywhere But Here filmi ile Sinema Dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Altın Küre Ödülüne aday gösterildi ve George Lucas’ın ikinci üçlemenin ilk filmi Yıldız Savaşları: Gizli Tehlike Padmé Amidala karakterini canlandırmak için anlaşma yaptı. Bununla birlikte filmin galasına okuldaki sınavvıları nedeniyle katılamadı.

2002 yılında Yıldız Savaşları: Bölüm II – Klonların Saldırısı gösterime girdi. Ayrıca Jude Law ve Nicole Kidman’ın rol aldığı Soğuk Dağ filminde küçük bir rol aldı. 2004 yılında Garden State ve Closer filmlerinde rol aldı. Closer filmindeki Alice rolü ile Yardımcı Kadın Oyuncu dalında BAFTA ve Oscar’a aday gösterildi. Altın Küre ödülü aldı.

2005 yılında Star Wars serisinin son filmi Yıldız Savaşları: Bölüm III – Sith’in İntikamı gösterime girdi ve yılın en çok izlenen filmi oldu. V for Vendetta’nın film uyarlamasında yer aldı ve film için saçlarını kestirdi. Ardından 1792’de İspanya’da geçen Goya’s Ghosts filminde Goya’nın ilham perisi rolünde yer aldı.

Mr. Magorium’s Wonder Emporium filminde Dustin Hoffman ile birlikte rol aldı. Eric Bana ve Scarlett Johansson ile birlikte rol aldığı The Other Boleyn Girl filminde ise Anne Boleyn’i canlandırdı. Yönetmeni Wes Anderson olan The Darjeeling Limited filminde küçük bir rol aldı.

The Simpsons’ın 18. sezonunda Little Big Girl bölümünde Darcy karakterini seslendirdi. Ayrıca Paul McCartney’in Dance Tonight klibinde yer aldı. 2010 yılında Black Swan filminde Nina karakterini canlandırdı. Canlandırmış olduğu bu karakter ile Oscar’ı kazandı.

Kişisel Hayatı

İbranice ve İngilizce’yi anadili gibi konuşabilmektedir. Bunların yanında çeşitli düzeylerde İspanyolca, Fransızca, Almanca, Japonca bilmektedir. Ayrıca Arapça öğrenmektedir.

8 yaşında vejetaryen oldu ve şimdi bir vegandır. 2002 yılında People dergisi tarafından Dünya’nın En Güzel 50 Kadını arasında gösterilmiştir. Portman 2006 yılının Ekim ayında Rothschild ailesinin önemli bir üyesi olan Nathaniel Philip Rothschild’le çıkmaya başlamıştır. İkilinin ilişkisi 2007 yılında sona ermiştir. Black Swan filminde tanımış olduğu balet Benjamin Millepied ile Aleph adında bir çocuk sahibi olduktan sonra 4 Ağustos 2012’de evlenmişlerdir.

Filmografi (Oyuncu)

The Death and Life of John F. Donovan
Vox Lux
Yok Oluş
Song to Song
Planetarium
0
Jackie
0
Jane’in İntikamı
0
A Tale of Love and Darkness
0
Yönetmen: Natalie Portman
The Heyday of the Insensitive Bastards
0
Knight of Cups
0
Thor: Karanlık Dünya
Thor: The Dark World
2013
Thor
2011
Your Highness
Bağlanmak Yok
I’m Still Here
0
Siyah Kuğu
0
Hesher
0
Kardeşler
Diğer Kadın
0
Seni Seviyorum New York
0
Yönetmen: Natalie Portman
Boleyn Kızı
Sihirli Oyuncakçı
0
Küs Kardeşler Limited Şirketi
0
Benim Aşk Pastam
Goya’nın Hikayeleri
0
Paris, Seni Seviyorum

Yönetmen: Alfonso Cuarón
V – V for Vendetta
0
Serbest Bölge
0
Yıldız Savaşları: Bölüm III – Sith’in İntikamı
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
2005
Yönetmen: George Lucas
Domino One
0
Daha Yaklaş
Eve Dönüş

Yönetmen: Ömer Uğur
Soğuk Dağ
Yıldız Savaşları: Bölüm II – Klonların Saldırısı
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
2002
Yönetmen: George Lucas
Zırtapoz
Where the Heart Is
0
Buradan Çok Uzakta
0
Yıldız Şavaşları: Bölüm I – Gizli Tehlike
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
1999
Yönetmen: George Lucas
Çılgın Marslılar

Yönetmen: Tim Burton
Herkes Seni Seviyorum Der
Harika Kızlar
0
Büyük Hesaplaşma
Sevginin Gücü
0
Yönetmen: Luc Besson
Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı – Bölüm 2
Avengers: Endgame
2019
Yönetmen: Anthony Russo and Joe Russo
Please wait...
Natalie Portman

Natalie Portman