21 Şubat 1996 , İngiltere

Sophie Turner 21 Şubat 1996 yılında İngiltere’nin Northampton şehrinde dünyaya geldi. İki yaşındayken ailesi ile birlikte Warwick şehrine taşındı. On bir yaşına kadar Warwick Hazırlık Okulunda okuduktan sonra King’s Lisesi’ne devam etti. Turner on üç yaşından beri tiyatro şirketi Playbox Theatre Company’nin bir üyesidir.

Sophie Turner oyunculuk kariyerine üç yaşında başladı. 2011 yılından beri HBO’nun fantastik dizisi Game of Thrones dizisinde soylu bir aileden gelen duygusal ve hayalperest genç kız Sansa Stark karakterini canlandırmaktadır. Sansa Stark karakteri’nin tipik özellikleri olan kızıl saç ve mavi gözlere sahip olmasından dolayı drama öğretmeni bu rol için onu teşvik etti. Ayrıca, televizyon dizisi olarak bu onun ilk deneyimi oldu.

2013 yılında Catherine MacPhail’in aynı adlı romanından uyarlanan gerilim filmi Another Me filminde Jonathan Rhys Meyers ile başrol oynadı. Mart 2013’te televizyon filmi The Thirteenth Tale ‘de Adeline karakterini oynadı ve Barely Lethal adlı Komedi filminde rol aldı. Ayrıca, George R. R. Martin’in Tehlikeli Kadınlar antoloji kitabından uyarlanan Lev Grossman’ın The Girl in the Mirror adlı sesli kaydında yer aldı.

2012 yılında SAG Ödüllerinde “Grup Olarak En İyi Performans” dalında Game of Thrones dizisinden aday gösterildi. 2013’te ise Genç Sanatçı Ödülleri’nde dizi kategorisinde “En İyi Yardımcı Genç Oyuncu” olarak HBO tarafından aday gösterildi. 22 Ocak 2015’te yönetmen Bryan Singer, 27 Mayıs 2016’da gösterime girecek X-Men: Apocalypse filminde Turner’ın Jean Grey rolünü canlandıracağını Twitter üzerinden açıkladı.

Please wait...
Sophie Turner

Sophie Turner