Brandon Sanderson

Please wait...
Brandon Sanderson

19 Aralık 1975 , ABD

Amerikalı bir fantezi ve bilimkurgu yazarıdır. Bir çok fantezi romanının geçtiği (Sissoylu serisi ve Fırtınaışığı Arşivi en bilinenleridir) Kosmer evreni ile tanınmaktadır. Ayrıca Robert Jordan‘ın yüksek fantezi serisi Zaman Çarkı’nı bitirmesiyle de tanınmaktadır.

Yaşam ve kariyer

Brandon Sanderson 19 Aralık 1975’te Lincoln Nebraska’da doğdu. Bir gençken yüksek fantastik romanların tutkulu bir okuyucusuydu ve kendi hikayelerini yazmaya yönelik birkaç erken girişimde bulundu. 1994 yılında liseden mezun olduktan sonra Brigham Young Üniversitesi’nde (BYU) biyokimya dalında eğitim aldı.

Sanderson, 2006 yılında İngilizce Bölümünden meslektaşı ve öğretmen Emily Bushman ile evlenmiştir. Çiftin üç oğlu bulunmaktadır ve American Fork, Utah’da yaşamaktadırlar.

Kosmer

Kosmer, Elantris, Sissoylu, Savaşkıran, Fırtınaışığı Arşivi, Beyaz Kum ve Arcanum Unbounded: The Cosmere Collection içerisinde bulunan hikayelerin hepsinin geçtiği serinin ve evrenin ismidir.

Bu fikir Sanderson’un okuyucuların gülünç sayıda kitap almasına gerek kalmadan destansı bir dizi oluşturma arzusundan gelmektedir. Bu nedenle,  “gizlenmiş destan” olarak yaratmış ve kitaplar arasındaki bağlantılarını gizlemiştir. Sanderson, Kosmer evreninin en az 40 kitapla sonuçlanabileceğini tahmin etmektedir.

Kosmer’in hikayesi, Yolen olarak bilinen bir dünyada var olan Adonalsium adı verilen gizemli bir varlıkla ilgilidir. Adonalsium, on altı kişiden oluşan bir grup tarafından öldürülmüştür. Gücü, her biri muazzam güç taşıyan on altı farklı Parçaya (Kıymığa) parçalanmıştır. On altı kişi daha sonra bu Kırıkları (Kıymıkları) almış ve yeni dünyalara giderek farklı büyü sistemleriyle doldurmuştur .

Bibliyografi

Sanderson, çok çeşitli karakterler ve hikayeler içeren bir çok seri yaratmıştır. Çoğunlukla destansı fantezi yazmaktadır, fakat serilerinin çoğunda bilimkurgu öğeleri de bulunmaktadır. Ayrıca birkaç kısa bilimkurgu çalışması bulunmakta ve Robert Jordan’ın The Wheel of Time serisinin son üç cildini yazmıştır.

Kosmer

Sanderson’un eserlerinin çoğu Kosmer olarak bilinen bir evrende bulunan farklı gezegenlerde geçmektedir. Eserleri, özellikle de içlerindeki büyü elementleri, birbirlerine zekice bağlanmış durumdadır ve bazı karakterler farklı seriler içerisinde görülebilmektedir.

Sel

Kosmer evreninde geçen yayınlanmış ilk kitap, aynı zamanda yazarın ilk kitabı olan, Elantris, Sel isimli dünyada geçmektedir. Bir kısa öykü olan “The Hope of Elantris”, romandaki olaylar sırasında geçmektedir. Bir kısa roman olan İmparator’un Ruhu, Sel gezegeniüzerinde Elantris’ten farklı bir konumda yer almaktadır . Bu kısa roman, 2013’te en iyi roman kategorisinde Hugo Ödülü’nü kazandı.

Scadrial

Altı roman ve üç kısa eserden oluşan Sissoylu serisi, Scadrial sisteminde yer almaktadır. Serideki romanlar Son İmparatorluk, Kuşatma, Çağların Kahramanı ile Kanun Alaşımı, Benliğin Gölgeleri, Matem Bantları isimleri ile yayınlanmıştır.

Roshar

Fırtınaışığı Arşivi’ndeki eserler Roshar dünyasında geçmektedir. Yazar serinin 10 kitaptan oluşacağını tahmin etmektedir. Serinin 2019 yılı itibari ile Kralların Yolu, Parlayan Sözler ve Oathbringer isimlerini taşıyan üç kitabı yayınlanmıştır. Henüz ismi kesinleştirilmemiş olan dördüncü kitap, 17 Kasım 2020’de yayınlanması beklenmektedir.

Ayrıca, yazarın üçüncü kitap olan Oatbringer’dan önce okunmasını önerdiği bir kısa roman olan Edgedancer, serinin 2,5. kitabı olarak kabul edilmektedir. Yazar kitapta, Fırtınaışığı Arşivi’ndeki Lift isimli karakterinden gözünden politik durumu ve bir kaç önemli karakterin gelişimini anlatmaktadır.

Diğer Kosmer eserleri

Üç volumden oluşan Beyaz Kum serisi grafik roman olarak yayınlanmıştır.

Nalthis’e geçen Savaşkıran, Vivenna ve Siri’nin hikayesini anlatımaktadır.

Kosmer içerisinde geçen kısa eser koleksiyonu olan Arcanum Unbounded: Cosmere Collection , Kasım 2016’da çıkmıştır. Kitap Edgedancer (Fırtınaışığı Arşivi), The Hope of Elantris (Elantris), The Eleventh Metal (Mistborn), The Emperor’s Soul (Elantris), Allomancer Jak and the Pits of Eltantia (Mistborn), White Sand, Shadow for the Silence in the Forests of Hell, Sixth of the Dusk, Mistborn: Secret History’ (Mistborn) hikaye, kısa roman ve grafik romanlarını içermektedir.

Alcatraz’a Karşı Kötü Kütüphaneciler

The Reckoners

Lejyon

Defiant

Kitaplar

Sissoylu: Son İmparatorluk
Mistborn: The Final Empire
2006
Kralların Yolu
The Way of Kings
2010
Sissoylu: Kuşatma
The Well of Ascension
2007
Sissoylu: Çağların Kahramanı
The Hero of Ages
2008

Bir Yorum Yazın